Главная Публикации  
Публикации
Фильтр публикаций
Дата:
Автор:
Отрасль:
Последние новости
Публикации
Медицинский осмотр сотрудников на предприятии [UA]
06.03.2013

Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці (Ст. 42 Конституції України).

Одним із основних засобів правового забезпечення охорони праці на підприємстві є здійснення власником медичного огляду працівників. Роботодавець відповідає за організацію, своєчасність проходження працівниками медичного огляду. Чи вдасться уникнути проведення медичного огляду? Більшість роботодавців постає перед питаннями – медичний огляд це право чи обов’язок? В яких саме випадках необхідно проводити медичний огляд? Чи можна уникнути процедури медичного огляду на підприємстві?

Обов’язкове проведення медичного огляду встановлене нормами:

 • санітарного законодавства, якщо робота працівників пов’язана з обслуговуванням населення (Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб»); 
 • трудового законодавства в межах охорони праці самих працівників, якщо умови праці відрізняються від стандартних чи їм не виповнилося 21 рік (Кодекс законів про працю, Закон України про охорону праці). 

Також чинним законодавством України передбачений Перелік робіт та шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища та трудового процесу, при роботі з якими є обов’язковим попередній (періодичні) медичний огляд працівників (Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затверджений наказом Міністерства охорони здоровя України від 21.05.2007 р. № 246).

Отже, медичні огляди є обов’язковими лише для певних категорій населення. Зокрема:

 1. Осіб, що перебувають в контакті з хворими на особливо небезпечні та небезпечні інфекційні хвороби чи бактеріоносіями збудників цих хвороб.
 2. Працівників, зайнятих на важких роботах.
 3. Працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці.
 4. Працівників, зайнятих на роботах, де існує потреба в професійному доборі.
 5. Осіб віком до 21 року. 

 Якщо на підприємстві немає працівників, для яких медичний огляд є обов’язковим, то роботодавець має право не проводити такий огляд.

Порядок проведення медогляду

Що ж робити тим роботодавцям, що змушені проводити медичний огляд? Який порядок проведення медичного огляду?

Роботодавець, для якого законом передбачено обов’язок проведення медичного огляду для працівників, має пройти наступні етапи:

 1. Організувати лабораторні дослідження умов праці з визначенням шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища та трудового процесу на конкретних робочих місцях працівників.
 2. Визначити категорії працівників, що підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду, та подати ці дані відповідній санітарно-епідеміологічній станції.
 3. Визначити список працівників, яким необхідно пройти медогляд.
 4. Визначити медичний заклад, який проводить медогляд. 

 Хто та за що відповідає?

Керівник несе відповідальність за непроведення обов’язкового медичного огляду, якщо це порушує:

 • норми санітарного законодавства; в даному випадку на керівника накладається – штраф у розмірі від 1 до 12 нмдг;
 • норми законодавства про охорону праці; відповідно до ст. 41 КУпАП, порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці тягне за собою накладення штрафу на працівників від 2 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 
 • у випадку, якщо не проведення атестації призвело до порушення норм охорони праці то до підприємства може бути застосована санкція у вигляді зупинення роботи підприємства до усунення порушень у сфері охорони праці. Також не слід забувати, що в разі, якщо не проведення атестації мало своїм наслідком заподіяння шкоди здоров’ю працівнику – керівник може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за ст. 271 КК України (Порушення вимог законодавства про охорону праці). 

Отже, роботодавець зобов’язаний проводити медичний огляд лише певних категорій працівників. В інших випадках – медогляд не обов’язок а право роботодавця.

Nota bene! Однак, завжди слід пам’ятати, що уникнення медогляду в обов’язкових випадках тягне за собою відповідальність керівника підприємства.

Опубліковано в "Бухгалтер і Закон"


 Возможно, Вам будут полезны следующие материалы:

Готовность № 1 для аутсорсингових компаний

Об оформлении трудовых отношений с работниками при выделе предприятия

О необходимости подачи отчетности по форме 3-ПН

Может ли Директор руководить компанией без трудового договора

Порядок проведения атестации рабочих мест


Алена Мирко
Контакты
Юридическая компания Deshunin & partners
г.Киев, ул.Кирилловская, 1-3
карта
Публикации
Альтернативная служба вместо мобилизации? [UA]
З часу оголошення першої хвилі мобілізації у зв’язку з подіями на Сході України пройшло більше року. В рамках проведення мобілізації виникає безліч питань, зокрема – мобілізація людей, які відносяться до категорії віруючих. Згідно з Конституцією України, можна зробити недвозначний висновок, що громадяни не можуть бути звільнені від своїх обов’язків перед державою на підставі релігійних упереджень. Ст. 35 Конституції України: ніхто не може бути звільнений від своїх обов’язків перед державою або відмовитися від виконання..
Что наши клиенты говорят о нас
"Международный бизнес требует комплексного юридического сопровождения - с учетом особенностей законодательства разных юрисдикций. Специалисты Юридической компании «Дешунин и партнеры» обеспечивают надежную правовую поддержку в самых разнообразных правовых вопросах, которые возникают в работе нашей компании."
Wild Lion Systems Solutions Ltd, Анатолий Ломейко
читать все