Главная Публикации  
Публикации
Фильтр публикаций
Дата:
Автор:
Отрасль:
Последние новости
Публикации
Ограничение наличных расчетов с физическими лицами: можно ли применять смешанную форма оплаты за товар? [UA]
15.02.2017

Відповідно до п. 2.3. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, підприємства (підприємці) мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою та/або з фізичними особами протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами в межах граничних сум розрахунків готівкою, установлених відповідною постановою Правління.

Пунктом 1 Постанови Правління НБУ від 06.06.2013 № 210 (зі змінами, внесеними Постановою НБУ від 25.11.2016 № 407), установлено граничну суму розрахунків готівкою між фізичною особою та підприємством (підприємцем) - протягом одного дня в розмірі 50 000 (п'ятдесяти тисяч) гривень.

Згідно із пунктом 2 вказаної Постанови, фізичні особи мають право здійснювати розрахунки на суму, яка перевищує 50 000 гривень, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, внесення та/або перерахування коштів на поточні рахунки (у тому числі у депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).

Таким чином, на сьогодні діє обмеження готівкових розрахунків між фізичною особою та підприємством (підприємцем) – 50 000 грн. в день.

Вказане обмеження є актуальним для багатьох підприємств (підприємців) та фізичних осіб. Адже товар вартістю понад 50 000 грн. – не рідкість (враховуючи зростання курсів іноземних валют). Раніше купівлю-продаж такого товар можна було здійснити із використанням готівкової форми розрахунків. Яким чином розраховуватися за даний товар сьогодні? Лише шляхом застосування безготівкової форми розрахунків? Чи можливо здійснювати змішану форму оплати за товар?

Детально зупинимось на другому питанні.

Під змішаною формою оплати розуміємо здійснення оплати за товар: частково - шляхом оплати готівкою, частково - шляхом застосування безготівкової форми розрахунків (наприклад, шляхом оплати банківською карткою).

Законодавчими вимогами щодо форми та змісту розрахункового документу, який видається покупцю в результаті покупки товару, встановлено наступне:

Пункт 4 Розділу ІІ Положення про форму та зміст розрахункових документів: рядок 7 касового чека повторюється відповідно до кількості різних форм оплати. У разі здійснення оплати тільки в готівковій формі дозволяється не друкувати цього рядка (в рядку 7 касового чека зазначається інформація: «форма оплати» та «сума коштів»).

Таким чином, якщо існує технічна можливість при продажу товарів фіксувати у касовому чеці інформацію щодо декількох форм оплати – можливо реалізовувати змішану форму оплати за товар.

Якщо загальна сума такої змішаної оплати не перевищує 50 000 грн., і виконана вищевказана вимога щодо зазначення у чеку декількох форм оплати, - спірні питання не виникають.

Проте, якщо загальна сума змішаної оплати перевищує 50 000 грн.: оплата на суму до 50 000 грн. здійснюється шляхом оплати готівкою, оплата на суму понад 50 000 грн. - шляхом оплати карткою, - то ситуація не така однозначна.

З одного боку, чинне законодавство України не містить прямої заборони щодо здійснення оплати таким чином.

З іншого - контролюючі органи висловлюють позицію, що варіант із дробленням сум оплати (оплата готівкою на суму до 50 000 грн. і оплата карткою понад 50 000 грн.) – є порушенням порядку проведення готівкових розрахунків.

Дана позиція на даний час не закріплена у нормативних актах чи офіційних роз’ясненнях, проте можемо припустити, що це лише справа часу. А тому ризик кваліфікації здійснення оплати таким чином як порушення порядку проведення готівкових розрахунків – досить високий.

Слід враховувати, що за порушення порядку проведення готівкових розрахунків передбачена відповідальність статтею 163-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення:

  • порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою - тягне за собою накладення штрафу на фізичну особу - підприємця, посадових осіб юридичної особи від ста (від 1700 грн.) до двохсот (до 3400 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
  • дія, передбачена частиною першою цієї статті, вчинена особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке ж порушення, - тягне за собою накладення штрафу від п’ятисот (8500 грн.) до тисячі (до 17000 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Це наштовхує нас на висновки, що:

  • здійснення змішаної форми оплати можливо реалізовувати, якщо загальна сума такої змішаної оплати не перевищує 50 000 грн.;
  • у випадку, коли загальна сума змішаної оплати перевищує 50 000 грн. – радимо утриматися від такої форми оплати (з огляду на ризик кваліфікації здійснення оплати таким чином як порушення порядку проведення готівкових розрахунків), а розрахунок за товар вартістю понад 50 000 грн. здійснювати шляхом застосування безготівкової форми розрахунків.

Опубліковано в аналітичному виданні "Юрист&Закон", № 06, 10.02.2017 - 16.02.2016.

Татьяна Старцева
Контакты
Юридическая компания Deshunin & partners
г. Киев ул. Фрунзе 1-3
карта
Тел.: +38 (044) 331 17 40
Факс: +38 (044) 331 17 40
Email: info@dplawyers.com.ua
Публикации
О зачислении срока пребывания на военной службе в страховой стаж для расчета больничных и для назначения пенсии [UA]
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлені, зокрема, наступні види військової служби: строкова військова служба;  військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий..
Что наши клиенты говорят о нас
"ООО «РСК-Молодь» работает в ресторанной и развлекательной сфере, в частности, предлагает клиентам услуги кафе, боулинга, игровой зоны. Юридическую поддержку на этапе покупки и организации бизнеса нам оказывала Юридическая компания «Дешунин и партнеры». Специалисты юридической компании под руководством Сергея Дешунина оперативно и качественно предоставили услуги due diligence, услуги документального оформлению сделок, а также успешно сопроводили процедуры регистрации объектов и бизнеса."
ООО «РСК-Молодь», Руслана Мокрий
читать все