Главная Публикации  
Публикации
Фильтр публикаций
Дата:
Автор:
Отрасль:
Последние новости
Публикации
Субсидия и физические лица-предприниматели
17.05.2016

Субсидія - це адресна безготівкова допомога для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (допомога не на всю суму, а в межах соціальних норм ). Така допомога для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні.

Згідно з п.4 Положення № 848 (Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене Постановою КМУ від 21.10.95 р. № 848), субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надаються відповідно до законодавства і обсягом визначених КМУ обов’язкового відсотка платежу.

Чи має право на отримання субсидії фізична особа – підприємець за умови отримання доходів від підприємницької діяльності – розглянемо в публікації.

Право на субсидію

Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії, а у разі повторного призначення субсидії на наступний період - на початок місяця, з якого призначається субсидія. Вищевказана допомога призначається лише одній із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб.

Для призначення субсидії обчислюється сукупний дохід, виходячи з нарахованих особам доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб.

Звертаємо вашу увагу, що законодавство України не містить норм, що забороняють скористатися правом на отримання субсидії фізичній особі – підприємцю. Таким чином, підприємець (за наявності підстав) має право на отримання цього виду допомоги нарівні з іншими фізичними особами (які не займаються підприємницькою діяльністю).

При цьому слід зазначити, що в цілях призначення субсидій Положенням № 848 встановлено спеціальні правила для визначення сукупного доходу підприємця, а саме:

 

  • для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої групи, до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід на рівні одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб за цей місяць;
  • для фізичних осіб-підприємців які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку другої групи – двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб;
  • для фізичних осіб-підприємців які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку третьої групи - трьох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб.

 

Враховуючи вищезазначене, можна зробити висновок, що немає значення, яку суму доходу отримує фізична особа-підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування: субсидія буде розраховуватися на основі середньомісячного доходу розміром відповідно до групи, до якої належить фізична особа-підприємець.

Потрібно звернути увагу, що при визначенні права на субсидію, фізична особа – підприємець може отримувати доходи з інших джерел: заробітна плата за наявності трудових відносин, пенсійні та соціальні виплати, стипендії. Такі доходи враховуються в складі середньомісячного доходу за загальними правилами.

Право на субсидію втрачається, якщо будь-хто із зареєстрованих у приміщенні осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії, здійснив купівлю-продаж земельної ділянки, автомобіля або здійснив будь-яку сплату послуг, що перевищує суму 50000 грн.

Розрахунок суми субсидії Згідно п.1 Постанови № 1156 за умови призначення житлової субсидії громадяни, які зареєстровані і фактично проживають у житловому приміщенні (будинку), сплачують частку середньомісячного сукупного доходу за попередній календарний рік (Ро), яка визначається за такою формулою: Ро = Кд : Кг х Рг,

де: Ро — частка плати за послуги для домогосподарства (частка доходу), яка для розрахунку субсидії округлюється до двох знаків після коми (тобто обов’язковий відсоток платежу);

Кд — коефіцієнт доходу домогосподарства - відношення розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства в розрахунку на одну особу до прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленого на дату, з якої призначається субсидія;

Кг — базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії - два прожиткових мінімуми на одну особу в розрахунку на місяць (Кг = 2);

Рг — базова норма плати за житлово-комунальні послуги - 15 відсотків середньомісячного сукупного доходу господарства (Рг = 15).

Приклад: 

 Фізична особа – підприємець працює за спрощеною системою оподаткування та є платником єдиного податку першої групи; Місяць, з якого призначається субсидія – травень; Розмір прожиткового мінімуму – 1378,00 грн.; Середньомісячний дохід від підприємницької діяльності для розрахунку частки плати за послуги – 1378,00 грн. (один прожитковий мінімум); Заробітна плата – 800,00 грн.; Загальний середньомісячний дохід – 2178 грн.; Загальна сума нарахованих житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми за місяць - 1000 грн.

Визначено частку плати за житлово-комунальні послуги у середньомісячному сукупному доході: (2178 : 1378) : 2 х 15 = 11,85 %

Визначено розмір обов’язкового щомісячного платежу: 1378 х 11,85% = 163,29 грн. Розрахунок розміру субсидії (допомоги): 1000 – 163,29 = 836,71 грн.

Тобто, в цьому випадку розмір субсидії становитиме 836,71 грн.

Таким чином, фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, мають право на отримання субсидії, якщо розмір їх доходу, розрахованого відповідно до норм Положення № 848, не покриває витрати на оплату житлово-комунальних послуг в межах соціальних норм.


Опубліковано у Газеті "Бухгалтерія", № 20 від 16.05.2016

Сергей Лисица, Наталья Лабутина
Контакты
Юридическая компания Deshunin & partners
г.Киев, ул.Кирилловская, 1-3
карта
Публикации
Использование русского языка в документообороте на територии АРК [UA]
Відповідно до п. 138.2 ст. 138 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ), витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку та інших документів, встановлених розділом II ПКУ. Зокрема, п. 44.1 ст. 44 р. II ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податку зобов'язані вести облік..
Что наши клиенты говорят о нас
"Французкая компания ALSTOM является мировым лидером в области транспортной инфраструктуры, энергетики и электрических сетей. Представленная более чем в 100 странах мира, компания ALSTOM, наряду с Siemens и Bombardier,  является ведущим производителем энергетического оборудования и железнодорожного транспорта. Юристы компании «Дешунин и Партнёры» уже на протяжении нескольких лет успешно сопровождают экономический блок Представительства Alstom в Украине."
Представительство Альстом Гидро Франс, Тэндеро Людовик Эмануэль
читать все