Главная Публикации  
Публикации
Фильтр публикаций
Дата:
Автор:
Отрасль:
Последние новости
Публикации
Торговец ценными бумагами как налоговый агент [UA]
08.07.2012

Чи вважається податковим агентом торговець цінними паперами відносно платників податку(фізичні особи - резиденти), якщо з допомогою ТЦП здійснюється продаж ЦП між платниками податку(фізичними особами), якщо – так, то яким чином утримується податок?

ТЦП згідно договору отримує тільки суму комісійної винагороди, а передачу цінних паперів і розрахунки за цінні папери фізичні особи здійснюють між собою. Спробуємо розібратися чи завжди торговець цінними паперами, за допомогою якого здійснюється продаж цінних паперів фізичною особою, є податковим агентом що до податку на доходи цієї фізичної особи.

Особливості нарахування(виплати) та оподаткування інвестиційного прибутку для фізичних осіб викладені у п. 170.2 ст. 170 Податкового кодексу України (ПКУ).

Інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого активу (п.п. 170.2.2 п. 170.2 ст. 170 ПКУ).

Згідно п.п. 170.2.9 п. 170.2 ст. 170 ПКУ, податковим агентом платника податку (фізичної особи), який здійснює операції з інвестиційними активами з використанням послуг професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, є такий професійний торговець.

Що саме слід розуміти під терміном використання послуг ТЦП законодавець, на жаль, не пояснює.

У п.п. 14.1.180. п. 14.1 ст. 14 ПКУ дається визначення поняття «податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб» - це особа, яка зобов’язана нараховувати, утримувати та сплачувати податок на доходи фізичних осіб до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, а також вести податковий облік подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення норм Кодексу.

Крім того у п.п. 168.1.1. п.168.1 ст. 168 ПКУ зазначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок.

Тобто обов’язок утримувати податок законодавець пов’язує з фактом нарахування (виплати, надання) оподатковуваного доходу на користь платника податку.

Таким чином, для того, щоб на торговця цінними паперами було покладено виконання функцій податкового агенту, на нашу думку, одночасно мають бути присутні наступні чинники:

1) торговець цінними паперами відповідно до укладеного договору здійснює операції з інвестиційними активами фізичної особи;

2) торговець цінними паперами здійснив або згідно умов договору зобов’язаний здійснити виплату доходу фізичній особі.

Тобто, ми вважаємо, що у разі здійснення операцій з інвестиційними активами фізичної особи торговцем цінними паперами без виплати доходу або зобов’язання ТЦП здійснити виплату доходу фізичній особі, обов’язки податкового агента по нарахуванню, утриманню та сплаті податку на доходи фізичних осіб у торговця цінними паперами не повинні виникати.

На нашу думку, в даному випадку торговець ЦП виступає повіреним по договору і не є податковим агентом, виходячи з тієї обставини, що гроші та цінні папери згідно умов договору, як повірений, він не отримує і виплати доходу довірителю не здійснює.

Вважаючи на те, що ніщо, навіть запровадження обов'язку податкового агента для професійного торговця цінними паперами, не звільняє платника податку від обов'язку декларування результатів усіх операцій з купівлі та продажу інвестиційних активів, здійснених протягом звітного (податкового) року як на території України, так і за її межами, фізичні особи в цьому випадку зобов’язані самостійно задекларувати та сплатити податок з операцій з інвестиційними активами у відповідності з нормами чинного законодавства.

Таким чином, дійсно, згідно п.п. 170.2.9 п. 170.2 ст. 170 ПКУ у разі здійснення операцій з інвестиційними активами фізичної особи торговець цінними паперами є податковим агентом щодо податку на доходи фізичної особи, але тільки тоді, коли ТЦП виплачує або має виплатити дохід цій фізичній особі.

В разі виплати торговцем цінними паперами доходу фізичній особі, ТЦП при виконанні їм функцій податкового агента має керуватися відповідними нормами ПКУ та «Методикою визначення інвестиційного прибутку професійним торговцем цінними паперами при виконанні функцій податкового агента», яка затверджена наказом Міністерства фінансів від 22.11.2011 р. № 1484.

Опубліковано в "Бухгалтер и Закон"

Александр Тарасенко
Контакты
Юридическая компания Deshunin & partners
г. Киев ул. Фрунзе 1-3
карта
Тел.: +38 (044) 331 17 40
Факс: +38 (044) 331 17 40
Email: info@dplawyers.com.ua
Публикации
Документация по трансфертному ценообразованию по операциям 2016 года [UA]
Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 р. № 1797-VIII (далі — Закон № 1797) вніс зміни, зокрема, до пп. 39.4.6 ПКУ. Тобто до підпункту, що визначає обсяг відомостей, що мають бути відображені в документації з трансфертного ціноутворення (далі — документація). Ці зміни набули чинності з 01.01.2017 р. та розширили обсяг відомостей, які мають бути закріплені у документації. З..
Что наши клиенты говорят о нас
"Холдинг компаний, включающий такие бренды как «President», «Brioni», «Stefano Ricci», «Basler», работает в сегменте продажи одежды премиумкласса. Неоценимую помощь в решении, как текущих вопросов, так и в построении стратегии развития бизнеса в Украине нам оказывают юристы компании «Дешунин и Партнёры»"
Сеть бутиков «President», «Brioni», «Stefano Ricci», «Basler», Влад Плетин
читать все