1 Deshunin & partners law firm - Публикации
Главная Публикации  
Публикации
Фильтр публикаций
Дата:
Автор:
Отрасль:
Последние новости
Публикации
Трансфертне ціноутворення: а ви підлягаєте "трансфертному контролю"? [UA]
02.02.2014

Набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо трансфертного ціноутворення)» - 1 вересня 2013 року – поставило чимало нових завдань для всіх суб’єктів податкових відносин.

Для державних органів – це необхідність створення дієвого механізму контролю за визначенням цін у контрольованих операціях – з метою недопущення втрат доходів Державного бюджету України.

Для суб’єктів господарювання – необхідність здійснення цілого ряду процедур – на виконання положень законодавства України про трансфертне ціноутворення – зокрема, з метою незастосування до них штрафних санкцій, розмір яких є досить значним.

На сьогодні виконання вказаних завдань - з боку державних органів - виражається у прийнятті нормативно-правових актів, наданні рекомендацій та роз’яснень; з боку суб’єктів господарювання – у здійсненні так би мовити «підготовчих» дій для участі у податкових відносинах щодо трансфертного ціноутворення.

В даному матеріалі зупинимось на ключових питаннях, а саме:

1. На нормативно-правовій базі, що регулює питання, повязані із трансфертним ціноутворенням в Україні.

2. На критеріях визначення операцій контрольованими.

Нормативно-правове регулювання

Очевидно, що правове регулювання відносин щодо трансфертного ціноутворення не обмежуються Податковим кодексом України. Суб’єктам господарювання слід враховувати положення інших актів, прийнятих з метою впровадження трансфертного ціноутворення в національне законодавство України.

Надамо перелік таких актів:

Звертаємо також увагу на Узагальнюючу податкову консультацію з окремих питань застосування норм податкового законодавства щодо трансфертного ціноутворення, затверджену Наказом Міністерства доходів і зборів України № 699 від 22.11.2013, в якій містяться відповіді на 25 запитань щодо трансфертного ціноутворення.

Таким чином на сьогоднішній день представлена нормативна база щодо трансфертного ціноутворення. Аналіз положень вищезазначених документів буде здійснено нами в наступних матеріалах – або на Ваш індивідуальний запит.

Критерії визначення операцій контрольованими

Щодо критеріїв визначення операцій контрольованими, то це питання має ключове значення. Адже правила трансфертного ціноутворення підлягають застосуванню саме до контрольованих операцій.

Іншими словами – якщо між суб’єктами господарювання здійснюються операції, які не підпадають під поняття «контрольовані операції», то правила трансфертного ціноутворення до таких операцій не застосовуються.

В таблицях наведено умови, наявність яких визначає операції контрольованими.

Табл. № 1.

Операції з резидентами, що визначаються контрольованими

Критерій

Умови

Норма ПКУ

1.

1.1. Суть операцій

операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг)

абз. 2 п.п.39.2.1.1

1.2. Контрагент

пов’язана особа (1) – «основна умова», яка (2) – обов’язкова «додаткова умова»*:

  • задекларувала від’ємне значення об’єкта оподаткування з податку на прибуток за попередній податковий (звітний) рік;
  • застосовує спеціальні режими оподаткування станом на початок податкового (звітного) року (визначені ст. ст. 209, 210, розділом XIV ПКУ);
  • сплачує податок на прибуток підприємств та/або податок на додану вартість за іншою ставкою, ніж базова (основна), що встановлена відповідно до цього Кодексу, станом на початок податкового (звітного) року;
  • не була платником податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість станом на початок податкового (звітного) року.

* обов’язкова наявність двох умов – (1) –контрагент – пов’язана особа; (2) – наявність хоча б однієї «додаткової умови»

абз. 2 п.п.39.2.1.1

1.3.Обсяг операцій

дорівнює або перевищує 50 мільйонів гривень (без урахування податку на додану вартість) за відповідний календарний рік

п.п.39.2.1.4

Примітка до табл. № 1. Для визначення операції контрольованою необхідна наявність вищевказаних умов за всіма критеріями (суть операції, контрагент, обсяг операції).

У разі наявності основної умови по критерію «контрагент» - повязана особа, проте за відсутності «додаткової умови» - операція не є контрольованою.

Табл. № 2.

Операції з нерезидентами, що визначаються контрольованими

Критерій

Умови

Норма ПКУ

1. 1.1. Суть операцій

операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг)

абз. 1 п.п.39.2.1.1
1.2. Контрагент

повязана особа *

* для операцій з нерезидентами не визначено обов’язкових «додаткових критеріїв», як при визначенні контрольованих операцій з резидентами

абз. 1 п.п.39.2.1.1
1.3. Обсяг операцій

дорівнює або перевищує 50 мільйонів гривень (без урахування податку на додану вартість) за відповідний календарний рік

п.п. 39.2.1.4
2. 2.1. Контрагент

зареєстрований у державі (на території), в якій ставка податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижче, ніж в Україні, або який сплачує податок на прибуток (корпоративний податок) за ставкою на 5 і більше відсоткових пунктів нижчою, ніж в Україні

п.п. 39.2.1.2
2.2. Обсяг операцій

дорівнює або перевищує 50 мільйонів гривень (без урахування податку на додану вартість) за відповідний календарний рік

п.п. 39.2.1.4

Примітка до табл. № 2. Для визначення операції контрольованою необхідна наявність вищевказаних умов за всіма критеріями.

Тетяна Старцева
Контакты
Юридическая компания Deshunin & partners
г.Киев, ул.Кирилловская, 1-3
карта
Публикации
Амортизация в налоговом учете [RU]
Экономическая суть амортизации заключается в постепенном переносе стоимости активов, вследствие износа, в стоимость изготовленной продукции (оказанных услуг). С точки зрения ст. 14.1.3 НКУ, амортизация – это систематическое распределение стоимости основных средств, других необоротных и нематериальных активов, которые амортизируются, на протяжении срока их полезной эксплуатации. Амортизационные отчисления относятся к расходам предприятия: общепроизводственным (ст. 138.8.5 НКУ), административным (ст. 138.10.2 НКУ) либо к расходам на сбыт (ст. 138.10.3 НКУ) и уменьшают..
Что наши клиенты говорят о нас
"Ассоциация «Фондовое Партнерство» (ранее - Ассоциация ПФТС) создана в феврале 1996 года и на сегодняшний день является одним из многочисленных и наиболее авторитетных объединений профессиональных участников рынка ценных бумаг, получившее признание среди представителей органов государственной власти и инвесторов на рынке ценных бумаг , как в Украине, так и за ее пределами. Юристы компании «Дешунин и Партнёры» участвуют не только в постоянном юридическом сопровождении деятельности Ассоциации, а и принимают участие в заседаниях рабочих групп по подготовке законопроектов и других нормативных актов, регулирующих рынок ценных бумаг. Предложения партнеров всегда носят конструктивных характер и помогают обеспечивать надлежащее правовое регулирование рынка ценных бумаг в Украине."
Ассоциация «Фондовое партнерство», Заря Ирина Александровна
читать все