1 Deshunin & partners law firm - Publications
Main page Publications  
Publications
Filter of publications
date:
Author:
Practice:
Recent news
Publications
Субсидия и физические лица-предприниматели
17.05.2016

Субсидія - це адресна безготівкова допомога для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (допомога не на всю суму, а в межах соціальних норм ). Така допомога для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні.

Згідно з п.4 Положення № 848 (Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене Постановою КМУ від 21.10.95 р. № 848), субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надаються відповідно до законодавства і обсягом визначених КМУ обов’язкового відсотка платежу.

Чи має право на отримання субсидії фізична особа – підприємець за умови отримання доходів від підприємницької діяльності – розглянемо в публікації.

Право на субсидію

Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії, а у разі повторного призначення субсидії на наступний період - на початок місяця, з якого призначається субсидія. Вищевказана допомога призначається лише одній із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб.

Для призначення субсидії обчислюється сукупний дохід, виходячи з нарахованих особам доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб.

Звертаємо вашу увагу, що законодавство України не містить норм, що забороняють скористатися правом на отримання субсидії фізичній особі – підприємцю. Таким чином, підприємець (за наявності підстав) має право на отримання цього виду допомоги нарівні з іншими фізичними особами (які не займаються підприємницькою діяльністю).

При цьому слід зазначити, що в цілях призначення субсидій Положенням № 848 встановлено спеціальні правила для визначення сукупного доходу підприємця, а саме:

 

  • для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої групи, до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід на рівні одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб за цей місяць;
  • для фізичних осіб-підприємців які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку другої групи – двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб;
  • для фізичних осіб-підприємців які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку третьої групи - трьох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб.

 

Враховуючи вищезазначене, можна зробити висновок, що немає значення, яку суму доходу отримує фізична особа-підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування: субсидія буде розраховуватися на основі середньомісячного доходу розміром відповідно до групи, до якої належить фізична особа-підприємець.

Потрібно звернути увагу, що при визначенні права на субсидію, фізична особа – підприємець може отримувати доходи з інших джерел: заробітна плата за наявності трудових відносин, пенсійні та соціальні виплати, стипендії. Такі доходи враховуються в складі середньомісячного доходу за загальними правилами.

Право на субсидію втрачається, якщо будь-хто із зареєстрованих у приміщенні осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії, здійснив купівлю-продаж земельної ділянки, автомобіля або здійснив будь-яку сплату послуг, що перевищує суму 50000 грн.

Розрахунок суми субсидії Згідно п.1 Постанови № 1156 за умови призначення житлової субсидії громадяни, які зареєстровані і фактично проживають у житловому приміщенні (будинку), сплачують частку середньомісячного сукупного доходу за попередній календарний рік (Ро), яка визначається за такою формулою: Ро = Кд : Кг х Рг,

де: Ро — частка плати за послуги для домогосподарства (частка доходу), яка для розрахунку субсидії округлюється до двох знаків після коми (тобто обов’язковий відсоток платежу);

Кд — коефіцієнт доходу домогосподарства - відношення розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства в розрахунку на одну особу до прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленого на дату, з якої призначається субсидія;

Кг — базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії - два прожиткових мінімуми на одну особу в розрахунку на місяць (Кг = 2);

Рг — базова норма плати за житлово-комунальні послуги - 15 відсотків середньомісячного сукупного доходу господарства (Рг = 15).

Приклад: 

 Фізична особа – підприємець працює за спрощеною системою оподаткування та є платником єдиного податку першої групи; Місяць, з якого призначається субсидія – травень; Розмір прожиткового мінімуму – 1378,00 грн.; Середньомісячний дохід від підприємницької діяльності для розрахунку частки плати за послуги – 1378,00 грн. (один прожитковий мінімум); Заробітна плата – 800,00 грн.; Загальний середньомісячний дохід – 2178 грн.; Загальна сума нарахованих житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми за місяць - 1000 грн.

Визначено частку плати за житлово-комунальні послуги у середньомісячному сукупному доході: (2178 : 1378) : 2 х 15 = 11,85 %

Визначено розмір обов’язкового щомісячного платежу: 1378 х 11,85% = 163,29 грн. Розрахунок розміру субсидії (допомоги): 1000 – 163,29 = 836,71 грн.

Тобто, в цьому випадку розмір субсидії становитиме 836,71 грн.

Таким чином, фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, мають право на отримання субсидії, якщо розмір їх доходу, розрахованого відповідно до норм Положення № 848, не покриває витрати на оплату житлово-комунальних послуг в межах соціальних норм.


Опубліковано у Газеті "Бухгалтерія", № 20 від 16.05.2016

Сергей Лисица, Наталья Лабутина
Contacts
Law company Deshunin & partners
1-3 Kyrylivska St., Kyiv
map
Publications
Taxation of profit received from “technic shares” [UA]
  Чи вважається податковим агентом торговець цінними паперами відносно платників податку(фізичні особи - резиденти), якщо з допомогою ТЦП здійснюється продаж ЦП між платниками податку(фізичними особами), якщо – так, то яким чином утримується податок? ТЦП згідно договору отримує тільки суму комісійної винагороди, а передачу цінних паперів і розрахунки за цінні папери фізичні особи здійснюють між собою. Спробуємо розібратися чи завжди торговець цінними паперами, за допомогою якого здійснюється продаж цінних паперів фізичною особою, є податковим агентом що до податку на..
What our clients say about us
"Being one of the key participants of Fund market in the daily activities Stock exchange permanently requires highly professional legal assistance provided by the lawyers of "Deshunin and Partners" for many years.  We are grateful to the lawyers of "Deshunin and partners" represented by managing partner Sergej Deshunin that have provided a full range of legal support aimed at attraction of the  investor with investment packages of 100 million hryvnia.  "
PFTS Stock exchange, Perederiy Lyubov Mykhaylivna
read all