Із 7 травня набув чинності закон «Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування деяких лікарських засобів та медичних виробів», який багато хто сприйняв як такий, що скасовує обкладання ПДВ та особливим імпортним збором лікарських засобів.
Однак при детальному ознайомленні з документом можна дійти висновку, що справжньою метою змін є скорочення бюджетних видатків.
Пільги, передбачені законом, стосуються обмеженого переліку лікарських засобів і застосовуються тільки в тому випадку, якщо останні придбано в спеціалізованих організаціях, що здійснюють закупівлі. Перелік цих організацій визначено законом «Про здійснення державних закупівель».
Тому договори про закупівлю мають бути укладені на виконання угод між Мінохорониздоров’я та відповідною спеціалізованою організацією, що здійснює закупівлі, у межах виконання бюджетних програм із забезпечення медичних заходів державних програм або комплексних заходів програмного характеру у сфері охорони здоров’я.
При цьому змінами передбачена відповідальність за порушення цільового використання придбаних ліків: платнику податку доведеться збільшити податкові зобов’язання на суму ПДВ, що мала бути сплачена в момент увезення таких ліків і медичних виробів. Також він буде нести відповідальність відповідно до законодавства.
Наразі ст.1 закону «Про здійснення державних закупівель» вже доповнено нормою, яка містить перелік таких організацій: спеціалізовані фонди, організації та механізми Організації Об’єднаних Націй, Міжнародна асоціація забезпечення медикаментами, Королівська агенція Великої Британії, Глобальний механізм із забезпечення лікарськими засобами, Партнерство у сфері постачання та управління поставками.
Вони надають послуги з організації та проведення процедур закупівель лікарських засобів, медичних виробів та пов’язаних із цим послуг на підставі окремих угод і відповідно до внутрішніх правил таких організацій. Варто зауважити, що звільнення від оподаткування стосується виключно ліків і медичних засобів, визначених Кабміном. Тому Уряд протягом двох місяців має затвердити відповідний перелік.
Таким чином, внесені зміни стосуватимуться окремих лікарських засобів, придбаних за державні кошти, і взагалі не зачіпатимуть процедури ввезення та постачання ліків, куплених приватними компаніями за власні гроші. Такі компанії, як відомо, імпортують більшість ліків, які пропонуються в аптеках України.